NaProTechnologia™ - odżywianie - karmienie piersią
home info@naprolife.pl  
NaProTechnologia
Model Creighton
OptymalneOdżywianie
Nadwrażl Pokarmowa
Przepisy
Karmienie Naturalne
Książka NaturalnieKarmie
Ciekawe linki
Oferta LifeStory
PORADNIADietetyczna
PORADNIALaktacyjna
PORADNIA CrMS
Kontakt
O mnie
 

NaProTechnologia

NaProTECHNOLOGIA (NaProTECHNOLOGY - Natural Procreative Technology) – nowa w Polsce gałąź nauk medycznych dotycząca zdrowia kobiet, której celem jest monitorowanie i podtrzymywanie prokreacyjnego i ginekologicznego zdrowia kobiety. Zapewnia taką pomoc medyczną i chirurgiczną, która w pełni współdziała z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety, co poprawia warunki i wzmacnia potencjał prokreacyjny małżeństwa. Osiąga to poprzez ścisłe i precyzyjne połączenie Metody Rozpoznawania Płodności - Creighton Model System z postępowaniem farmakologicznym i chirurgicznym. Obejmuje ona także propozycję leczenia dla mężczyzn w przypadku problemów z płodnością. Autorem tego podejścia jest prof. Thomas Hilgers - ginekolog położnik, chirurg - wraz z zespołem od trzydziestu lat pracujący nad rozwijaniem tej gałęzi wiedzy. Prof. T. Hilgers jest od 1985 roku dyrektorem Instytutu Naukowego im. Papieża Pawła VI w Omaha (Nebraska, USA).

Problemy ginekologiczne

NaProTechnology to kompleksowe leczenie u kobiety wszelkich schorzeń kobiecych we współpracy z jej naturalnym cyklem. Podejmuje leczenie wszelkich schorzeń, w szczególności:
- PMS, zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- PCO, zespół policystycznych jajników,
- nawracających torbieli na jajnikach,
- nieprawidłowe krwawienia, amenorrhea,
- niewydolność ciałka żółtego,
- brak jajeczkowania,
- endometriozy,
- depresji poporodowej,
- nawykowych poronień, itp.

Problemy z płodnością

NaProTechnology to kompleksowe leczenie małżonków (kobiety i mężczyzny) we współpracy z ich naturalnym potencjałem płodności. Celem leczenia niepłodności tą metodą jest przywrócenie płodności parze. Do poczęcia dochodzi w sposób naturalny po wyleczeniu.
Ciekawe jest tu podejście do zagadnienia płodności w małżeństwie. Nie dzieli się jej na płodność kobiety i mężczyzny. Diagnozuje się i leczy płodność małżeńską.

Zalety metody

- Bezpieczna dla zdrowia.
- Naturalna, ekologiczna, współgra z fizjologią danej kobiety.
- Daje pełną świadomość zdrowia ginekologicznego.
- Wiarygodna, naukowo udokumentowana.
- Oparta na współpracy pary małżeńskiej.
- Szanuje godność kobiety i małżeństwa.
- Nowoczesna.
- Akceptowana moralnie przez wszystkich.
- Stosunkowo niedroga.
- Wystandaryzowana.
- Angażuje kobiety lub pary w proces diagnostyczny i leczniczy. Małżonkowie w tej metodzie nie są przedmiotem leczenia, lecz uczestniczą w niej w pełny sposób. To od nich również zależą wyniki i skuteczność leczenia. Wielokrotnie podejmują oni decyzje i stają się bardziej odpowiedzialni za własne zdrowie.
- Szanuje etyczne normy zawarte w encyklice Humanae Vitae.

Przebieg leczenia:

1. PRZYGOTOWANIE pary do pierwszej wizyty u lekarza naprotechnologa. Okres ten trwa około trzech miesięcy. Przygotowanie prowadzi przeszkolony Instruktor Modelu Creightona (FCPI), który zapoznaje parę z narzędziem diagnostycznym, jakim jest Model Creightona. Na podstawie prowadzonych kart obserwacji cyklu można zauważyć pewne nieprawidłowości, wskazujące np. na zaburzenia hormonalne lub stany zapalne, które mogą prowadzić do obniżonej płodności lub zwiększonego ryzyka poronienia samoistnego.

2. DIAGNOSTYKA. Następnie małżeństwo trafia do wykwalifikowanego lekarza, który przez około trzy miesiące prowadzi diagnostykę laboratoryjną, obrazową czy laparoskopową. Karta obserwacji Modelu Creightona dostarcza informacji, których uzyskanie w inny sposób jest trudne, a nawet niemożliwe. Badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia i badania hormonalne, nie są zlecane schematycznie, ale zgodnie z fizjologią danej kobiety, by nie prowadzić do fałszywych wniosków. Prowadzenie obserwacji w sposób ciągły umożliwia również monitorowanie leczenia.

3. LECZENIE. Etap leczenia przyczynowego, trwający do około roku, obejmuje dostępne leczenie hormonalne, chirurgiczne-laparoskopowe lub klasyczną laparotomię. Wykorzystuje się nowoczesne techniki laserowe, waporyzację laserową ognisk endometriozy, chirurgię rekonstrukcyjną jajowodów, specyficzne postępowanie przeciwwzrostowe. Celem jest przywrócenie zdrowia prokreacyjnego pary i uzyskanie poczęcia. Jeśli nie dochodzi do niego w przeciągu maksymalnie dwóch lat, parze doradzana jest adopcja.

Kiedy osoby decydują się na wejście do programu, mają możliwość zakupienia u instruktora materiałów i rozpoczynają szkolenie, które przygotowuje ich do wizyt lekarskich, uczy "języka" NaProTechnologii, kontroluje standard prowadzenia obserwacji i zapisu w karcie.

Jak rozpocząć leczenie?

Najszybciej jest zgłosić się do instruktora najbliżej swojego miejsca zamieszkania w celu umówienia się na otwarte spotkanie informacyjne (sesję wprowadzającą). ->kliknij tutaj

Instruktor informuje zainteresowane osoby o szczegółach:
- na czym polega Creighton Model FC System,
- na czym polega standard prowadzenia obserwacji i zapisu,
- również jaki jest przebieg programu leczenia.

Lista instruktorów CrMS i lekarzy naprotechnologów w całej Polsce -> kliknij tutaj

Iwona Koprowska, instruktor CrMS, tel. 600701799.

NaProTECHNOLOGIA - niepłodność - poradnia laktacyjna - nietolerancja pokarmowa - mikroflora jelitowa