NaProTechnologia™ - odżywianie - karmienie piersią
home info@naprolife.pl  
NaProTechnologia
Model Creighton
OptymalneOdżywianie
Nadwrażl Pokarmowa
Przepisy
Karmienie Naturalne
Książka NaturalnieKarmie
Ciekawe linki
Oferta LifeStory
PORADNIADietetyczna
PORADNIALaktacyjna
PORADNIA CrMS
Kontakt
O mnie
 

Karmienie naturalne

Karmienie piersią... karmienie naturalne... W naszych czasach to różnica. Kiedyś był tylko jeden sposób karmienia tak małych dzieci i jedno postępowanie.

Dziś często jedne kobiety dokarmiają butelką, drugie pozwalają dzieciom spać w nocy 6, 8, a nawet 10 godzin, inne karmią przez kapturki... Jest to nadal karmienie piersią (pełne lub przynajmniej częściowe), ale czy to jest nadal karmienie naturalne? Czy nadal ma taki sam wpływ na naszą fizjologię? Czy laktacja ma szansę w takich przypadkach "naturalnie" się utrzymać?


Okres fascynacji sztucznym karmieniem oraz dzisiejsze reklamy mieszanek tak zdominowały myślenie o żywieniu dzieci (przeczytaj wywiad " ... Tak mówią reklamy"
>>>), że nawet u osób karmiących swoje dziecko piersią butelka ze smoczkiem jest atrybutem niemowląt, a małym dziewczynkom kupuje się butelki-zabawki, które NAM dorosłym wydają się nieodzowne do zabawy "w dom". A dzieci obserwujące swoje karmiące mamy po prostu przystawiają lalki i misie do piersi.

Mówiąc o karmieniu piersią, często nie myślimy o karmieniu naturalnym zgodnym z fizjologią, gwarantującym odpowiednią ilość pokarmu, blokującym owulację. Zdarza się, że kobieta karmi swoje dziecko mlekiem z piersi, ale podaje je w butelce, przystawia do piersi przez kapturki, albo dziecko przesypia całą noc. Tymczasem karmienie naturalne to coś więcej niż "z piersi".

Oznacza to, że:

  1. rozpoczęte zostało jak najszybciej po porodzie (do dwóch godzin),

  2. od pierwszej doby dziecko nie otrzymuje żadnego posiłku ani płynów oprócz mleka matki (bez kapturków),

  3. od pierwszej doby dziecko dostaje pierś na żądanie, ale nie rzadziej niż 8 razy na dobę, a przerwy w karmieniu wynoszą najwyżej 2-3 godziny w dzień, a 3-4 godziny w nocy; całkowity czas wszystkich karmień w czasie doby nie jest krótszy niż 100 minut,

  4. nie stosujemy smoczka uspokajacza,

  5. utrzymujemy karmienie w przypadku choroby naszej lub dziecka.

  6. karmimy wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy, 

  7. utrzymujemy karmienie piersią jako główne źródło pożywienia przez okres pierwszego roku, a nawet dłużej (pokarmy poszerzające dietę dziecka to produkty bezmleczne wprowadzane w niewielkich ilościach po ukończeniu 6 miesięcy),

  8. kontynuujemy karmienie do dwóch lat lub nawet dłużej.

NaProTECHNOLOGIA - niepłodność - poradnia laktacyjna - nietolerancja pokarmowa - mikroflora jelitowa